Eylül Doğruel

All that Glitters

2011

Mixed media on Canvas
Animation

In my first forays into acrylic and canvas, a medium I was not familiar with at the time, I was curious as to what is still not feasible in digital and still unique to canvas and paint. What exactly made a physical painting still different from a digital illustration?

In these paintings where primary medium was acrylic I used metallic pigments in background in an effort to integrate back into the painting the light and the context of the space surrounding it.

In second stage of this project, I brought back the images of the paintings and the style of canvas painting back into digital, and I explored how an element that is not possible in a canvas painting, movement, could be combined with the artistic style of it.

Parıldayan Herşey...

2011

Tuval üstüne karışık teknik
Flash Animasyon

Daha önce kullanmamış olduğum akrilik ve tuvalle ilk çalışmamda neyin hala dijital malzeme ile mümkün olmadığı, hala tuval ve boyaya özgü olduğunu irdelemek istedim. Fiziksel bir resimi dijital bir illüstrasyondan hala ayrı kılan neydi:

Bu ana malzemesi akrilik olan bu resimlerde arka planda metalik pigmentler kullandım. Buradaki amaç resimin bulunduğu ışığı ve mekanın bağlamını resime geri entegre etmekti.

Projenin ikinci aşamasında resimlerin görüntülerini ve tuval resminin stilini tekrar dijital ortama taşıyarak tuvalde mümkün olmayan hareket olgusunun resim stili ile nasıl birleştirilebileciğini araştırdım.