Eylül Doğruel

What Lies Beneath the Stars

2016

Animated Gif

August 2016. While attempting to photograph the timeless sight of Milky Way on a calm seashore, planes zips across the sky, lights of the cars travels between bays in distance, and ships cross the horizon. The life of a touristic town is in its height. Further deep, invisible to eye and the camera, echoes a war that ricochets all the way to these shores of Aegean and Mediterranean seas where every day refugees take the next steps of their journeys, risking their lives for a hope of a safer home.

"What Lies Beneath the Stars" is, more than anything, about the irony of an artist’s search for beauty and wonder, in a geography of uneasy contrasts.

Yıldızların Altındaki

2016

Hareketli Gif

Ağustos 2016. Sakin bir deniz kıyısında, Saman Yolu galaksinin zamandan bağımsız fotoğrafını çekmeye çalışırken uçaklar gökyüzünü geçmekte. Uzakta arabaların ışıkları koylar arasında yolculuk yapmakta. İlerde gemiler ufuğu geçiyor. Daha derinde, sanatçının ve kameranın gözüne görünmez bir savaşın yankıları, mültecilerin daha güvenli bir ev arayışının bir sonraki ayağı olan Ege'nin ve Akdeniz'in bu sahillerine kadar sekmekte.

"Yıldızların Altında Yatan", herşeyden önce, huzursuz zıtlıkların coğrafyasında bir sanatçının güzeli ve harikayı aramasının ironisi hakkında bir çalışma.